زمان تعویض تسمه تایم انواع مدل های پراید

تسمه تایم پراید از قطعات مصرفی خودرو است که باید در زمان مشخصی، تعویض گردد. به واقع عمر این قطعه پس از مدتی مصرف (در حدود ۶۰ هزار کیلومتر کارکرد) به پایان رسیده و باید تعویض شود. البته در شرایطی زودتر از این موعد، عمر تسمه تایم به پایان رسیده و لازم است که آن را تعویض نمایید.

نکته مهم : زمان تعویض تسمه تایم پراید یورو۴ در شرایطی که پراید صفر کیلومتر باشد و تمام قطعات فابریک کارخانه باشد ، زمان تعویض تسمه تایم پراید یورو۴ ( صفر کیلومتر ) بعد از ۷۰ هزار کیلومتر است و بعد از تعویض تسمه تایم شما باید هر ۶۰ هزار کیلومتر تسمه تایم پراید را تعویض کنید .

از علائم هشدار زمان تعویض تسمه تایم پراید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اختلال در استارت خوردن خودرو: در صورتی که خودروی شما در استارت ایراد نشان دهد، احتمال خرابی تسمه تایم وجود دارد. به واقع با اشکال در تسمه تایم؛ همان طور که گفتیم سوپاپ‌ها به درستی و در زمان صحیح باز و بسته نخواهند شد و عمل احتراق نیز با اختلال مواجه می‌شود. از این روی دور از انتظار نیست که استارت خودرو نیز درست عمل نکرده و با اختلال در آن روبرو شویم.

دود کردن اگزوز خودرو: زمانی که تسمه تایم دچار ایراد شده باشد، سوپاپ‌ها به درستی باز و بسته نشده و در زمان باز و بسته شدن آن‌ها، اختلال ایجاد می‌گردد. به این شکل موتور خودرو برای انجام عمل احتراق، فشار بیشتری را متحمل شده و در نتیجه دود خروجی از اگزوز غلیظ‌تر خواهد بود. این دود خروجی از اگزوز خودرو می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد، اما توصیه می‌کنیم که آن را به عنوان یکی از علائم هشدار مشکلات تسمه تایم خودرو، در نظر بگیرید.

فرسودگی دندانه‌های تسمه تایم پراید: با بازبینی تسمه تایم خودرو و مشاهده فرسوده و خورده شدن دندانه‌های آن، می‌توانید به ایراد در این قطعه پی برده و برای تعویض آن آماده شوید. معمولا این فرسودگی بر اثر زمان اتفاق می‌افتد. در شرایط عادی عددی بین ۵۰ هزار تا ۶۰ هزار کیلومتر کارکرد خودرو، منجر به ایجاد این وضعیت می‌شود.

از تنظیم خارج شدن دور موتور: در صورتی که حین گاز دادن و حرکت کردن اتومبیل خود، متوجه خارج بودن دور موتور آن از تنظیم شوید؛ احتمالا مشکلی در عملکرد تسمه تایم وجود دارد. در این شرایط ممکن است تسمه تایم عیب پیدا کرده، دندانه‌های آن فرسوده شده و یا حتی شل شده باشد.

نکته: در صورتی که تسمه تایم شل شده باشد، حین گاز دادن به خودرو، متوجه لرزیدن آن خواهید شد.